RU|UA

ЗаконодавствоЧи дозволено в Україні сурогатне материнство? Наша країна є однією з шести держав світу, де оплачувана форма сурогатного материнства дозволена. Більшість пар хвилює питання про те, чи може сурогатна передумати і не віддати дитину.

Чи існує закон про сурогатне материнство?

Звичайно, окремий закон про сурогатне материнство міг би максимально пояснити всі нюанси програми. Однак Сімейний кодекс України (СК) досить чітко описує правовідносини між сурогатною мамою і генетичними батьками дитини.

Згідно ст. 123, ч. 2, батьківські права на новонародженого належать виключно подружжю, які є біологічними батьками. Ця стаття закону відразу заперечує можливість того, що сурмама може «залишити малюка собі».

Сурогатне материнство і українське законодавство

Сурогатне материнство в Україні згідно із законом має такі особливості:

  • Договір сурогатного материнства який був укладений на комерційній основі, дозволений в Україні і не має ніяких обмежень щодо розміру винагороди.
  • Немає необхідності в отриманні дозволу органу опіки та піклування (як у випадку удочеріння або усиновлення). При народженні малюка сурмама пише дозвіл на передачу дитини біологічним батькам.
  • Не передбачається розгляд справи в судовому порядку, всі правовідносини регулюються в першу чергу СК та укладеним договором.

Батьківські права

Батьківські права на дитину повністю належать генетичним мамі і батьку. Сурогатна мати не може висувати жодних претензій і заявляти про своє материнство.

Слід окремо згадати про випадки, коли у малюка є генетичне споріднення тільки з одним із батьків (яйцеклітини або сперматозоїди для запліднення були отримані донорським шляхом). Самотні жінки або чоловіки, а також пари, які не перебувають у шлюбі, не можуть скористатися програмою сурогатного материнства.

Якщо говорити точніше, скористатися послугами сурогатної мами вони зможуть, але договір між сторонами не матиме юридичної сили, так як «учасниками програми» обов’язково повинно бути подружжям. Пари, які не перебувають у шлюбі, стати учасниками програми можуть тільки в Росії.

Як отримати більш детальну інформацію про юридичні аспекти?

Отримати детальну інформацію та дізнатися всі нюанси про сурогатне материнство ви можете у наших юристів. Щоб організувати консультацію, зв’яжіться з менеджерами за телефонами, вказаними на сайті.