Позаматкова вагітність – гінекологічне відхилення, яке знаходять в 1-2% зачать, при відсутності своєчасного виявлення загрожує рясною кровотечею з ймовірним летальним результатом. Як виявити позаматкову вагітність і якими будуть наслідки для здоров’я жінки?

Позаматкова вагітність

За нормальних обставин вагітність розгортається в матці. Яйцеклітина, яку запліднив сперматозоїд, потрапляє в її порожнину і пристає до її стінок. Коли ембріон закріплюється і починає розвиватися поза маткою, говорять про позаматкову вагітність.

У 98% випадків яйцеклітина зупиняється в одній з маткових труб. У решти 2% випадків ембріон залишається в шийці матки або черевної порожнини.

Симптоми

Як протікає позаматкова вагітність? Діагностика ускладнюється тим, що симптоми патології багато в чому збігаються з ознаками звичайної вагітності:

  1. Відсутність менструації.
  2. Біль, дискомфорт в грудних залозах, збільшення їх розміру.
  3. Нудота, чутливість до запахів, сонливість.

Специфічні риси ектопічної вагітності спостерігаються в перший місяць після зачаття:

  • різкі больові відчуття в нижній ділянці живота, що часто віддає в поперек, пряму кишку;
  • кров’янисті виділення з піхви (привід негайно записатися на прийом до гінеколога);
  • якщо патологію не виявити вчасно, відкриється внутрішня кровотеча, яка супроводжується блідістю шкіри, нудотою, різким болем в нижньому відділі живота, слабким пульсом, непритомністю.

В разі позаматкової вагітності плід помирає в будь-якому випадку, відбувається розрив труб і серйозна внутрішня кровотеча. Якщо патологію вчасно не виявити, жінка може померти від внутрішньої кровотечі.

Причини

Головні причини позаматкової вагітності – непрохідність фаллопієвої труби і інші хвороби, які заважають просуванню яйцеклітини по трубі в матку.

Фактори ризику, які збільшують шанси на розвиток позаматкової вагітності:

  • хронічні запальні процеси репродуктивних органів;
  • венеричні захворювання;
  • неправильна установка і застосування внутрішньоматкової спіралі;
  • ендометріоз, гормональні збої;
  • ендокринні порушення;
  • операції на органах малого тазу;
  • вроджені патології матки і фаллопієвих труб;
  • новоутворення в органах малого таза;
  • хронічні стреси;
  • численні спроби ЕКЗ.

Ризик розвитку ектопічної вагітності зростає з віком.

Діагностика і лікування

Діагностувати патологію в домашніх умовах неможливо. Діагноз ставить гінеколог на основі результатів аналізів і досліджень:

  1. Опитування, збір анамнезу (припустити позаматкову вагітність можна по специфічних симптомах: кров’янисті виділення, різкий біль внизу живота);
  2. Аналіз крові на рівень ХГЧ (концентрація ХГЧ в організмі при позаматковій вагітності різко знижується);
  3. УЗД органів малого тазу.
  4. Трансвагинальное УЗД допомагає визначити місце розташування ембріона.

Якщо лікар діагностує позаматкову вагітність, єдиним виходом із ситуації стає переривання. Поза маткою плід повноцінно розвиватися не зможе і на певному терміні розірве трубу. Ембріон видаляють одним з методів:

  • лапароскопія застосовується на терміні до 8 тижнів при своєчасній діагностиці. Методика допомагає зберегти трубу, так як зародок дістають через невеликий прокол в черевній порожнині;
  • при великих розмірах ембріона, в екстрених випадках, коли рахунок йде на хвилини, проводиться порожнинна операція. Часто разом з плодовим яйцем видаляють маткову трубу і яєчник.

Наслідки і ризики для жінки

Які наслідки чекають пацієнтку після операції? Чи можна повторно завагітніти після позаматкової вагітності? Все залежить від виду операції, віку жінки, супутніх захворювань і загального стану здоров’я.

Головна небезпека патології полягає в розриві маткової труби, внутрішній кровотечі і можливому летальному кінцю при відсутності екстреної медичної допомоги. Решта – втрата фаллопієвих труб, яєчників і, як наслідок, безпліддя.

Якщо трубу і яєчник вдається зберегти, у жінки залишається шанс завагітніти. Планувати наступну вагітність можна після відновлення менструального циклу під наглядом лікаря.

Не потрібно впадати у відчай, тому що способи сучасної репродуктивної медицини допомагають стати матір’ю в самих безнадійних ситуаціях: ЕКЗ, ІКСІ і сурогатне материнство.